0

Komary i kleszcze jak sobie z nimi radzić

Hej lato! Słońce, plaża, grillowanie… i oto pojawiają się oni – nieproszeni goście sezonu letniego: komary i kleszcze. Ale nie dajmy się zrazić! Podpowiemy Wam jak ochronić się przed tymi męczącymi insektami, w szczególności kleszczami które są nosicielami groźnej boreliozy. Zatem co zrobić by cieszyć się latem bez obaw o własne zdrowie?

Słuchajcie borelioza brzmi poważnie. Jej nosicielem jest maleńki Ixodes ricinus- nie brzmi to strasznie, ale jest największym winowajcą w tym temacie. W badaniach laboratoryjnych udowodniono, że nawet bez żerowania kleszcze mogą przeżyć 6 lat. Szacuje się, że 10–15 % tych pajęczaków zakażonych jest m.in. wirusem kleszczowego zapalenia mózgu i krętkami boreliozy. Samica co rok składa ok. 3 tys. jaj i przekazuje potomstwu zakaźne wirusy i krętki. Mimo wszystko nie panikujmy- z odpowiednimi środkami ochrony możemy zminimalizować ryzyko.

Jak uniknąć kleszczy i ich kąsów? Okej, powiedzmy to wprost- unikajmy miejsc, które kleszcze wybierają jako swoje oazy. Oczywiście nie będziemy całkowicie unikać lasów czy pięknych łąk, ale pamiętajmy, że gęste zarośla i wysokie trawy to przedszkola tych małych pasożytów.

Dwa- ubierajmy się, jakbyśmy mieli iść na randkę z kosmitą- długie rękawy, długie spodnie najlepiej w jasnych kolorach, dzięki którym będzie nam łatwej zauważyć nieproszone zwierzątko które szuka miejsca w które mogłoby się wbić. Na stopy nałóżmy solidne obuwie. Kleszcze nie zeskakują z drzew- wchodzą na człowieka podczas bezpośredniego kontaktu np. z zaroślami. Dopiero na ciele wspinają się wyżej w poszukiwaniu pożywienia.

Kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem- zawsze więc możemy po prostu nie wchodzić im w drogę i korzystać z łona natury w czasie ich spoczynku.

Kleszcze uwielbiają kiedy jest ciepło, ciemno i wilgotno. Suche, nasłonecznione i otwarte przestrzenie nie leżą w ich guście. Warto wziąć to pod uwagę planując wycieczkę.

Bez względu na to, czy lubimy chemiczne cuda czy nie, na skórę i ubrania warto nakładać środki odstraszające kleszcze. Na rynku jest pełno opcji, które zawierają DEET. Niech kleszcze zobaczą, że nie jesteśmy ich łatwym łupem! Możemy także skorzystać z naturalnych preparatów w płynie lub sprayu które bazujących na naturalnych olejkach eterycznych czy mieszankach ziół.

 

Po powrocie do domu przeprowadźmy dokładną inspekcję ciała. Zwróćmy szczególną uwagę na skrytki, takie jak pachwiny, krocze, pachy, owłosione obszary i za uszami. Jeżeli zauważymy kleszcza, nie panikujmy! Usuwajmy go ostrożnie, korzystając z odpowiednich narzędzi, takich jak pęseta, i postępujmy zgodnie z zaleceniami.

Komary,… powiedzieć, że to prawdopodobnie najbardziej irytujące stworzenie na świecie to jak nic nie powiedzieć. „Jeśli myślisz, że jesteś za mały, aby uczynić różnicę, spróbuj spać w obecności komara” (cyt. Dalajlama). Jeden mały komar potrafi zepsuć wszystko, ale kiedy komar atakuje – ty przejdź do kontrataku.

Podobnie jak w przypadku kleszczy dobre ubranie robi robotę. Oczywiście strój zakrywający niemalże całe ciało co do zasady jest okej, choć zapewne mało komfortowe w przypadku wysokich temperatur, które w lecie nie są rzadkością.  Zaopatrz się zatem w środki odstraszające- wybór jest spory- możemy znaleźć takie spraye czy smarowidła które nie mają drażniącego zapachu i jednocześnie odstraszają te uciążliwe insekty. Możemy też pobawić się w alchemika i stworzyć własny spray na bazie olejków eterycznych. Komary będą miały z nami ciężką przeprawę!

Sztuczki z kategorii „na zdrowie”: Czy wiesz, że jedzenie czosnku może odstraszyć komary? To prawda! Możemy zjeść czosnkową kolację, a komary zostawią nas w spokoju… i naszych przyjaciół zresztą też! To doskonały sposób na samotne wieczory, ale uwaga, zbyt wiele czosnku może odstraszyć również nasze towarzystwo.

Wokół nas są rośliny, które komary nie lubią. Wykorzystajmy to! Wystarczy mieć w domu np. bazylię, lawendę czy miętę, a komary nie będą miały ochoty zbliżyć się. Można również pomyśleć o suplementacji preparatami z czystkiem.  W ofercie Zdrowej Linii znajdziesz Certyfikowany Czystek. Czystek posiada zdolność odstraszania owadów, pomaga zapobiegać ukąszeniu, ale także wspomaga leczenie boreliozy.

Sezon letni to czas radości i wypoczynku na świeżym powietrzu, ale nie zapominajmy o irytujących komarach i kleszczach, które mogą wpędzić nas w tarapaty. Chronienie się przed ukąszeniami tych owadów to kluczowa sprawa, zwłaszcza w kontekście choroby jak borelioza. Pamiętajmy o unikaniu miejsc, w których te insekty są powszechne, ubieraniu się odpowiednio i stosowaniu skutecznych środków odstraszających. Dodatkowo, warto eksperymentować z naturalnymi sposobami odstraszania komarów i kleszczy, które nie tylko chronią nas, ale też nadają letniemu klimatowi przyjemny zapach i lekkość. Więc wskakujmy w letnie ubrania, nałóżmy olejki, a zaraźliwym śmiechem pokonajmy te irytujące insekty!

    Oblicz koszty wysyłki
    Zastosuj kupon